- W Polsce od lat obserwuje się wzrost spożycia 100% alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca z 7,02 litra w 1998 roku do 9,21 litra w roku 2007 (dane z GUS).
- Zwiększa się dostępność ekonomiczna alkoholu. Za średnie miesięczne wynagrodzenie, w porównaniu z rokiem 1998, można kupić trzykrotnie więcej butelek wódki oraz dwukrotnie więcej butelek wina i piwa.
- Populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie jest szacowana na ok. 4 mln i stanowi grupę ponad czterokrotnie większą niż populacja osób uzależnionych od alkoholu.
- Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że alkohol znajduje się na trzecim miejscu w klasyfikacji czynników ryzyka dla zdrowa populacji (po nadciśnieniu tętniczym i paleniu papierosów). Ponadto jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną ponad 60 typów chorób.
- Picie alkoholu może być ryzykowne i dlatego należy znać granice tego ryzyka, aby ich nie przekraczać.
- Każdy dorosły konsument powinien zbadać własny wzór picia alkoholu i stale go kontrolować.
- Alkohol zawarty w piwie, winie i wódce jest taki sam, tylko w różnych stężeniach. Szklanka piwa 250 ml o mocy 5% zawiera tyle samo alkoholu etylowego, co lampka 100 ml wina o mocy 12% i tyle samo, co kieliszek 30 ml wódki o mocy 40%. Jest to jedna porcja standardowa czyli ok. 10 g czystego alkoholu etylowego.
Przekaz równoległy
Pewne grupy osób w ogóle nie powinny pić alkoholu. Są to:
- osoby niepełnoletnie,
- kobiety w ciąży i matki karmiące,
- kierowcy,
- osoby, które przyjmują leki wchodzące w reakcje z alkoholem,
- osoby, którym szkodzi każda, nawet najmniejsza, ilość alkoholu,
- osoby uzależnione.